1.

Calculate the number of gold atoms present in 0.450 g of a gold ring made from 22 carat gold. Given that the atomic mass of gold is 197 and pure gold is 24 carats.

Answer»

Solution :22 carat gold means 22 parts by weight of pure gold are PRESENT in 24 parts of the sample.
Pure gold present in 0.450 g of gold ring.
`=22/24 xx 0.450 = 0.412 g`
Gram atomic MASS of gold = 197.0 g
This mass contains `6.022 xx 10^(23)` ATOMS
`therefore` Number of gold present in `0.412` g of pure gold `=(6.022 xx 10^(23))/(197.0)xx 0.412 =1.26 xx 10^(21)`
Hence, the given gold ring contains `1.26 xx 10^(21)`atoms of gold.


Discussion

No Comment Found