1.

Calculate the number of gram atoms present in the following masses. (i) 12.69 g of hydrogen,(ii) 40.089 g of calcium (Given, atomic mass of H = 1.008 amu and atomic mass of Ca = 40.08 amu)

Answer»

Solution :(i) Number of gram ATOMS of HYDROGEN
`=("MASS in GRAMS")/("Gram atomic mass")`
`=12.69/1.008 = 12.59`
(ii) Similarly,
Number of gram atoms of calcium
`=(40.08)/(40.08) = 1.000`


Discussion

No Comment Found