1.

Calculate the number of gram molecules contained in the following masses. (i) 4.4 g of CO_(2) (ii) 36.0 g of H_(2)O (iii) 0.098 g of H_(2)SO_(4)

Answer»

Solution :(i) The MOLECULAR mass of `CO_(2)`
`=12.01 + (2 xx 16.0) = 44.0 amu`
`THEREFORE` No. of gram molecules in 4.4 g of
`CO_(2) = 4.4/(44.0) = 0.1`
(II) The molecular mass of `H_(2) O = (2 xx 1.008) + 16.0 = 18.016` amu
Therefore,
the NUMBER of gram molecules present in 36.0 g of
`H_(2)O = (36.0)/(18.016) = 2.0`
(iii) The molecular mass of `H_(2)SO_(4)`
`=(2 xx 1.008) + 32.0 + (4 xx 16.0) = 98.016` amu
Hence, the number of gram molecules present in 0.098 g of `H_(2)SO_(4) = 0.098/(98.016)= 1.0 xx 10^(-3)`


Discussion

No Comment Found