1.

Calculate the number of molecules present in 34.2 g of can sugar [C_(12)H_(22)O_(11)].

Answer»


Solution :Gram molecular mass of can sugar `(C_(12)H_(22)O_(11))=12xx12+22xx1+16xx11=342.0g`
342.0 G of OXYGEN contain `= 6.022 xx 10^(23)` molecules
34.2 g of oxygen contain `= (34.2)/(342)xx6.022xx10^(23)=6.022xx10^(22)` molecules


Discussion

No Comment Found