1.

Calculate the number of moles and number of molecules in 4.4 g of CO_(2) . Also find its volume at N.T.P

Answer»

Solution :The molecular mass of `CO_(2)`
`=12.01 + (2 xx 16.0) = 44.01 amu`
Hence, the GRAM molecular mass of `CO_(2) = 44.01 g`
`therefore` Number of moles = `("Mass in GRAMS")/("Gram molecular mass")`
`therefore` Number of moles contained in `4.4 g` of `CO_(2)`
`=4.4/(44.01) = 0.10`
`therefore` One mole of a substance has `6.022 xx 10^(23)` molecules
`therefore` Number of molecules in 0.10 mole of `CO_(2)`
`=0.10 xx 6.022 xx 10^(23)`
`=6.022 xx 10^(22)`
Moreover, since one mole of a gas occupies 22.4 L at S.T.R, the volume occupied by 0.10 mole (4.4 g) of `CO_2 = 0.10 xx 22.4 = 2.24` LITRES.


Discussion

No Comment Found