1.

Calculate the number of moles of hydrogen gas at a pressure of 760 mm Hg and 27^(@)C

Answer»

SOLUTION :`PV=nRT,P= 1atm V=-500 cm^(3), N=/, R=82*1 atm cm^(-3) K^(-1) MOL^(-1) ,T=300 K`
`n=(1 atm xx500 cm^(3))/((82*1 "atm" cm^(3) K^(-1) "mol.^(-1))xx(300K))=0.02mol`


Discussion

No Comment Found