1.

Calculate the number of moles of hydrogen present in 500 cm^(3) of a gas under a pressure of 101.3kPA at a temperature of 300K. (R=8.314 J K^(-1) mol^(-1)).

Answer»

Solution :`n=?, V=500 cm^(3) =500x10^(-3) dm^(3)=0*5 dm^(3)`
`T=300K`
`PV= NRT or n=(PV)/(RT)=(101*3xx0*5)/(8*314xx300)=0*203 "MOL"`
`:. n=0*0203` mol


Discussion

No Comment Found