1.

Calculate the number of moles present in 9g of ethane?

Answer»

Solution :Mass of ethane =9G
MOLAR mass of ethane `C_2H_6=30 gmol^(-1)`
No. of moles =`("Mass")/("Molar mass") =(9)/(30)=0.3 mol`.


Discussion

No Comment Found