1.

Calculate the number of sulphate ions in 100 mL of 0.001 M H_(2)SO_(4)solution.

Answer»

SOLUTION :No. Of moles = molarity `XX` volume in litres
`=0.001 xx 0.1 = 0.0001`
Now, 1 molecules of `H_(2)SO_(4)` contains 1 `SO_(4)^(2-)` ion.
`therefore` 1 mole of `H_(2)SO_(4)` contains 1 mole of `SO_(4)^(2-)`
`therefore 0.0001` mole of `H_(2)SO_(4)` contains 0.0001 mole of `SO_(4)^(2-)`
`therefore` NUMBER of sulphate ions = moles of ions `xx` AV. const.
`=0.0001 xx 6.022 xx 10^(23) = 6.022 xx 10^(19)`


Discussion

No Comment Found