1.

Calculate the percentage composition of potassium hydrogen sulphate (KHSO_(4))

Answer»


Solution :MOLECULAR mass of `KHSO_(4)=39+1=32+64=136.0u`
Percentage of potassium `= ((39u))/((136u))xx100=28.68%`
Percentage of HYDROGEN `= ((1U))/((136u))xx100=0.735%`
Percentage of SULPHUR `= ((32u))/((136u))xx100=23.53%`
Percentage of OXYGEN `= ((64u))/((136u))xx100=47.06%`.


Discussion

No Comment Found