1.

Calculate the percentage of hydrolysis in 0.003 M queous solution of NaOCN ( K_(a) for HOCN = 3.3xx10^(-4)M).

Answer»

Solution :NAOCN is a SALT of weak acid-strong base. HENCE,
`K_(h) = (K_(W))/(K_(a))=(10^(-14))/(3.3xx10^(-4))=(10^(-10))/(3.33) :. H= sqrt((K_(h))/(c))=sqrt((10^(-10))/(3.33)xx(1)/(3xx10^(-3)))=sqrt(10^(-8))=10^(-4)`
`:.` % age hydrolysis `= 10^(-4)xx100=0.01`


Discussion

No Comment Found