Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the percentage of oxalte ions in a given sample of oxalte salt 3.0 of which has been disolve per litre of the solution 10 mL of the oxalate salt solution required 8 mL of 0.01 M KMnO_(4) solution complete oxidation |
|
Answer» `2MnO_(4)^(-)+16H^(+)+5C_(2)O_(4)^(2-)rarr2Mn^(2+)+10CO_(2)+8H_(2)O` applying molaritye equation `(M_(1)xx10)/(5)(C_(2)O_(4)^(2-))=(0.01xx8)/(2)(MnO_(4)^(-)) or M_(1)=0.02` M Mol wt of `C_(2)O_(4)^(2-)=88` `%C_(2)O_(4)^(2-)=(1.76xx100)/(3)=58.67` |
|