1.

Calculate the pH and concentration of all species present at equilibrium in 0.1 M H_(3)PO_(4) solution. K_(a_(1))=7.5xx10^(-3), K_(a_(2))=6.2xx10^(-8), K_(a_(3))=4.2xx10^(-13)

Answer»


Answer :`[H_(2)PO_(4)^(-)]=[H_(3)O^(+)]=0.024M, [H_(3)PO_(4)]=0.076M, [HPO_(4)^(2-)]=6.2xx10^(-8), [PO_(4)^(3-)]=1.30 XX 10^(-18)`.


Discussion

No Comment Found