1.

Calculate the pH at which Mg(OH)_(2) begins to precipitate from asolution containing 0.10 M Mg^(2+) ions. K_(sp) of Mg(OH)_(2)=1xx10^(-11).

Answer»

Solution :Minimum `[OH^(-)]` after which `Mg (OH)_(2)` BEGINS to PRECIPITATE can be calculated from
`[Mg^(2+)][OH^(-)]^(2)=K_(sp) ` of `Mg(OH)_(2)`
`(0.10)[OH^(-)]^(2) = 10^(-11) or [OH^(-)]^(2) = 10^(-10) or [OH^(-)]=10^(-5) or [H^(+)]=10^(-9) or pH = 9`


Discussion

No Comment Found