1.

Calculate the pH of 0.1 M of H_(2)SO_(4) (concentration of hydrogen = 0.1xx2=0.2).

Answer»

Solution :`PH=-log_(10)[H^(+)]-log_(10)[0.1xx2]=-log_(10)[0.2]-log_(10)[2xx10^(-1)]=1-log2`
pH = 1 - 0.3010 = 0.699.


Discussion

No Comment Found