1.

Calculate the pH of a solution containing 0.1 M acetic acid and 0.1 M benzoic acid. K_(a) for CH_(3)CO OH and C_(6)H_(5)COOH are 1.8xx10^(-5) and 6.5xx10^(-5) respectively .

Answer»

Solution :`[H_(3)O^(+)]=SQRT((1.8xx10^(-5))(0.1)+(6.5xx10^(-5))(0.1))`
`=sqrt(1.8xx10^(-6)+6.5xx10^(-6))=sqrt(8.3xx10^(-6))=2.88xx10^(-3)M`
PH `=-LOG [H_(3)O^(+)]=- log (2.88xx10^(-3))=3-0.4594=2.5406`.


Discussion

No Comment Found