1.

Calculate the pH of a solution containing 2 g caustic soda/litre of water.

Answer»


Solution :`[NaOH]=(2)/(40) "mol " L^(-1) = 5xx10^(-2) M, i.e., [OH^(-)] = 5 xx 10^(-2) M :. [H_(3)O^(+)]=(10^(-14))/(5xx10^(-2))=2xx10^(-13)`
`pH = - log (2xx10^(-13))`


Discussion

No Comment Found