1.

Calculate the pH of a solution made by mixing 0.1 M NH_(3) and 0.1M (NH_(4))_(2)SO_(4). (pK_(b) of NH_(3) = 4.76)

Answer»

Solution :It is a BASIC BUFFER.
`["Base"] = [NH_(3)] = 0.1m`
`["Salt"] = [(NH_(4))_(2)SO_(4)] = 0.1 xx2 = 0.2M`
`[(NH_(4))_(2) SO_(4) rarr 2overset(o+)NH_(4) +SO_(4)^(2-)]`
`pOH = pK_(B) + "log"(["Salt"])/(["Base"])`
`4.76 +log (0.2M)/(0.1M)`
`= 4.76 +LOG2`
`= 4.76 +0.3 = 5.03`
`:. pH = 14 - 5.03 = 8.97`


Discussion

No Comment Found