Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the power of an engine which can pull a mass of 500 metric ton up an incline rising 1 in 100 with a velocity of 10 ms^(-1). |
|
Answer» <P> Solution :`sin theta =(1)/(100). V=10 m//s, m=500xx10^(3)kg``F = mg sin theta = 500xx10^(3)xx9.8xx(1)/(100)=49xx10^(3)N` Power `P = FV = 49xx10^(3)xx10=49xx10^(4)` WATT = 490 KW. |
|