Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the pressure exerted by one gram of helium present in a 5 L vessel at room temperature? |
|
Answer» Solution :The ideal GAS equation is given as, PV=nRT Number of MOLES `= N = 1/4 = 0.25` R = Universal gas constant `= 0.0821 L ATM K^(-1) mol^(-1)` V=Volume = 5 lit Pressure exerted by helium gas `P = (nRT)/(V) = (0.25 xx 0.0821 xx 298)/(5)` ` = 1.224 atm = 930 ` torr |
|