1.

Calculate the pressure in a mixture of 8g of O_(2)(g)and 4 g of H_(2)(g) confined in a vessel of1 dm^(3) "at" 27^(@)C (R=0*083 dm^(3) "bar" K^(-1) "mol"^(-1))

Answer»

<P>

Solution :No. of moles `=("mass")/("moleculear mass")`
`NO_(2)=(8)/(32)=0*25 "" NH_(2)=(4)/(2)`
`n_("TOTAL") =0*25+2=2*25, T=27+273=300K`
`PV= nRT :. P(nRT)/(v)=(2*25xx0*083xx300)/(1)`
`:. P=*025` bar


Discussion

No Comment Found