Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the quantity of slaked lime Ca(OH)_(2) required to soften 6000 litres of well water containing 16.2 g of calcium bicarbonate per 100 litres. |
|
Answer» 100 L of well water contain calcium bicarbonate = 16.2 g 60000 L of well water contain calcium bicarbonate `= (16.2)/(100) xx 60000 = 9720 g` Step II. Quantity of slaked lime of `CA(OH)_(2)` required `underset(40+2+24+96+(=162g))(Ca(HCO_(3))_(2))+underset(40+34(=74g))(Ca(OH)_(2))rarr2CaCO_(3)+2H_(2)O` 162 g of `Ca(HCO_(3))_(2)` require slaked lime = 74 g 9720 g of `Ca(HCO_(3))_(2)` require slaked lime `= (74xx9720)/(162)g=4440g`. |
|