1.

Calculate the RMS, average and most probable velocity of SO_2 at 27^@C.

Answer»

Solution :Absolute temperature = T = 300 K
Gram MOLECULAR weight = M = 64 g `mol^(-1)`
Gas CONSTANT `= R = 8.314 xx 10^7 ERG k^(-1)mol^(-1)`
RMS velocity (C) =
` sqrt((3RT)/(M)) = sqrt(( 3 xx 8.314 xx 300 xx 10^7 )/( 64 )) = 3.42 xx 10^4cm s^(-1)`
`=342 ms^(-1)`
Most probable velocity `(C_p) = 0.8166 xx C `
`= 0.8166 xx 342 = 279.27ms^(-1)`
Average vclocity `= vecC - 0.9213 XXC -0.9213 xx 342`
`= 315 ms^(-1)`


Discussion

No Comment Found