1.

Calculate the RMS velocity and most probable velocity of carbondioxide at 27^(@)C.

Answer»

Solution :Absolute TEMPERATURE = T = 300 K
Gram molecular WEIGHT`= M = 44 g mol^(-1)`
RMS velocity (C ) ` = sqrt((3RT)/(M)) = sqrt((3 xx 8.31 xx 300 xx 10^(7))/(44))`
`C = 4.12 xx 10^(4) cms^(-1) = 412 MS^(-1)`
Most probable velocity `(C_(p)) = 0.81 xx C = 0.81 xx 412 = 335 ms^(-1)`


Discussion

No Comment Found