1.

Calculate the RMS velocity of chlorine molecules at 15^@C and 75 cm Hg pressure. (Given : density of Hg = 13.596 g cm , g = 980.6 " cm " s^(-2)

Answer»

Solution :At S.T.P one mole of a GAS occupies 22400 `cm^3`. Let us FIRST convert this volume corresponding to the given conditions.
`P_1 = 76 cm Hg`,
`V_1 = 22400 cm^3`,
`T_1 = 273 K`
At given conditions
`P_2 = 75 cm Hg`,
`V_2` = ?,
`T_2 = 15+273 = 288 K`
ACCORDING to the gas EQUATION,
`(P_1 V_1)/T_1 = (P_2 V_2)/T_2`
Hence,`(76 xx 22400)(273) = (75 xx V_2)/(288)`
`:. "" V_2 = 23945.8 cm^3`
The RMS velocity (u) is given by
`u=sqrt((3RT)/M) = sqrt((3PV)/M)`(for one mole of the gas)
In the present case, `P = hd g = 75 xx 13.596 xx 980.6 = 9.999 xx 10^@ " dynes " cm^2`
`V=23945.8 cm^3 " and " M=71`
`:. "" u= sqrt((3xx9.999xx10^5xx23945.8)/71)`
`=3.181xx10^4 " cm " s^(-1)`
Therefore, the RMS velocity of chlorine molecules at `15^@C` and 75 cm pressure is `3.181xx10^4 " cm " s^(-1)`


Discussion

No Comment Found