1.

Calculate the RMS velocity of hydrogen molecule at 0^@C.

Answer»

Solution :The RMS velocity (U) is GIVEN by
`u=sqrt((3RT)/M)`
In the present case,
`T=0^@C = 273 K, M = 2, R = 8.31 xx 10^7 "ERGS " K^(-1) MOL^(-1)`
`:. ""u= sqrt((3xx8.31 xx 10^7 xx 273)/2) = 1.845 xx 10^5 " cm " s^(-1)`
Hence, the RMS velocity of hydrogen molecules at `0^@C " is " 1.845 xx 10^5" cm " s^(-1)`.


Discussion

No Comment Found