1.

Calculate the temperature at which rms velocity of SO_2 is the same as that of oxygen at 27^@C

Answer»

Solution :For `O_2,v_(RMS)=sqrt((3RT)/M)=sqrt((3Rxx300)/32)`
For ` SO_2, V'_(rms)=sqrt((3RT')/M')=sqrt((3RT')/64)`
As v' = v
`:. sqrt((3RT')/64)=sqrt((3Rxx300)/(32))`
(or) `T'=600K = 600-273=327^@C`


Discussion

No Comment Found