Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the thermal efficiency and compression ratio of a petrol engine, if the suction temperature was 375 K and the temperature at the end of the compression was 577 K (y = 1.41) |
| Answer» SOLUTION :`T _(1) = 375 K,T _(2) =572 K, eta = 1 - [1// T _(2) //T_(1)] = 1 - (1//1.538) = 0. 35 RHO = ((T _(2))/( T _(1))) ^((1)/( gamma -1)) = 2.8` | |