1.

Calculate the total number of atoms present in 34 gram of ammonia​

Answer»

ANSWER:

Mass of 1 mol or (6.022×10  

23

 molecules) of NH  

3

​  

=14+3×1=17 g

NUMBER o f molecules in 34 g NH  

3

​  

=  

17

34

​  

×6.022×10  

23

=12.044×10  

23

 

Number of atoms present in 1 molecule of NH  

3

​  

=4

Number of atoms in 34 g NH  

3

​  

=4×12.044×10  

23

 

                                                     ≈48×10  

23

Explanation:



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions