Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the uncertainty in the determination of velocity of a ball of mass 200 g, if the uncertainty in the determination of position is 1 A. [h=6.626 × 10-34 J s]. |
|
Answer» \(ΔX\times mΔv=\frac{h}{4\pi}\) ΔX = 1Å = 10-10m,m = 200g = 0.2 kg, h = 6.626x 10-34Js Δv = \(\frac{h}{4\pi mΔX}\) Δv = \(\frac{6.626\times^{-34}Js}{4\times3.14\times0.2kg\times10^{-10}}\) = 2.64 x 10-24ms-1 |
|