1.

Calculatethe energy requiredto convert all theatoms of magnium to magnesium ions present in 24 mg ofmagnesium vapours : First and second ionization enthalpies of Mg are737.76 and1450.73 kJ mol^(1) respectively.

Answer»

SOLUTION :According to THEDEFINITION of successiveionizationenthalpies.
`Mg (g)+ Delta_(i) H_(1)to Mg^(+) (g) + e^(-) (g) ,Delta_(i) H_(1) 737.76 kJ mol^(-1)`
`Mg^(+) (g)+ Delta_(i) H_(2) to Mg^(2+)(g) + e^(-) (g),Delta_(i) H_(2)= 1450 .73 kJ mol^(-1)`
`:.` Totalamountof energyneededto CONVERT Mg (g)atom into `Mg^(2+) (g) ion = Delta_(i) H_(1) + Delta_(i) H_(2)`
`=737.76 + 1450.73 kJ mol^(-1) =m 2188.49 kJ mol^(-1)`
24 mg of mg `=(24)/(1000) g= (24)/(1000xx 24) " mole " = 10^(-3) `mole
`:.` Amountof energyneededto ionize`10^(-3)` mole ofMgvapours `=2188.49 xx 10^(-3) =2.188 kJ`


Discussion

No Comment Found