1.

Calculatethe mass of a photonwithwavelength(lambda) =3.6A

Answer»

Solution :Where `lambda =3.6A= 3.6xx 10^(10)m`
`h=6.626 xx 10^(34) js`
`m= (h)/( lambda v )`
`=(6.626 xx 10^(34) J s)/((3.6 xx 10^(10) m 3.0 xx 10^(8) MS^(-1))`
=`6.135 xx 10^(33) kg`
Note : InNCERTbook6.135 `xx 10^(29) kg `.It is FALSE


Discussion

No Comment Found