Saved Bookmarks
| 1. |
Class X Sciences [papers from previous years] A lamp rated 100 W at 220 V is connected to the mains electric supply. What current is drawn from the supply line if the voltage is 220 V? |
| Answer» POWER (P)= 100WVoltage (V)= 220VWe KNOW, P=VI, where I is the currentTherefore, I=P/VI=100/220I=0.45 A | |