1.

Consider a Carnot.s cycle operating between T_(1)=500K and T_(2)=300K producing 1 kJ of mechanical work per cycle. Find the heat transferred to the engine by the reservoirs.

Answer»

Solution :`(Q_(2))/(Q_(1))=(T_(2))/(T_(1))=(3)/(5), Q_(1)-Q_(2)=W=10^(3)J`
`:.Q_(1)(1-(Q_(2))/(Q_(1)))=10^(3)J`
`rArr Q_(1)(1-(3)/(5)) =10^(3)J`
`:.Q_(1)=(5)/(2)xx10^(3)=2500J` and
`Q_(2)="Q"_(1)(3)/(5)=1500J`.


Discussion

No Comment Found