1.

Deduce the molecular mass of :ca (oh)2.(atomic masses ca =40,o=16,h=1)​

Answer» ONG>ANSWER:

MASS = 40+2×16 +2×1

40+32+2

72+2 =74u



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions