Saved Bookmarks
| 1. |
deduce the molecular mass of the compound with the help of given information . : a) MgCI2 b) H2O2. (atomic masses :- H =1 , O =16 , CI =35.5 , Mg=24 , AI =2 |
|
Answer» (a) The gram molecular mass is the sum of the gram atomic masses. The atomic mass of H is 1 ans O is 16. ∴ Gram molecular mass = 2×1+16 =18g. (b) Atoms are tiny particles that make up the universe, while MOLECULES are made from atoms Atoms make up elements whereas molecules make up compounds. Molecules are made of atoms. Atoms are made of protons, NEUTRONS, and ELECTRONS. |
|