Saved Bookmarks
| 1. |
Delhi is at a distance of 200 km from Ambala. Car A set out from Ambala at a speed of 30 kmh^(-1) and car B set out at the same time from Delhi at a speed of 20 kmh^(-1). When they will meet each other ? What is the distance of that meeting point from Ambala ? |
|
Answer» `4h``100 km` They will mwwt after time t `t=(s)/(v_(AB))=(200)/(50)=4h` Distance from Ambala where they will meet `x = 30xx4=120 km` |
|