Saved Bookmarks
| 1. |
Determine the kinetic energy of a circular disc rotating with a speed of 60 rpm about an axis passing 185 through a point on its circumference and perpendicular to its plane. The circular disc has a mass of 5 kg and radius 1 m. |
|
Answer» Solution :n=60 RPM =`(60)/(60)`=1 RPS,mass m=5 kg ,radius r=1m angular VELOCITY `omega =2pirn=2pi` rad/s KINETIC energy K.E. =`(1)/(2)Iomega^(2)=(1)/(2)(3MR^(2))/(2)(2pi)^(2)=(1)/(2)(3MR^(2))/(2)4pi^(2)` `(1)/(2)(3xx5xx1^(2))/(2)xx4xxpi^(2)=15xx(3.14)^(2)=148.1J` |
|