1.

Determine the time taken when:(a) Distance = 7150 km, speed = 780 km/h​

Answer»

Explanation:

  • So the FORMULA for FINDING TIME when distance and SPEED is given is
  • Time = Distance / Speed
  • Time = 7150 / 780
  • Time is 9.16 hr

Hope it helps



Discussion

No Comment Found