1.

Determine the volume contraction of the solid copper cube, 10 cm on its edge, when subjected to hydraulic pressure of 7.0 × 106 Pa. (Given bulk modulus of copper = 140 × 109 Nm-2).

Answer»

= 0.05 × 10-3 

ΔV = 5 × 10-5 m3



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions