| 1. |
Directions: Each of the questions given below consists of a question and 2 statements numbered I and II. You have to decide whether the data is sufficient to answer the question. Read both Statements carefully and then answer the questions.Rimpy and Dimpy started from two cities Ahmedabad and Bhopal respectively, traveling at a constant speed, to reach Bhopal and Ahmedabad respectively. At what time will they meet?Statement I. The distance between the two cities is 500 km. Rimpy travels at 50 km / h and Dimpy travels at 25km / h.Statement II. Rimpy started from Ahmedabad at 5:00 am and reached Bhopal at 3:00 pm Dimpy started from Bhopal at 7:00 am and reached Ahmedabad at 7:00 pm.1. The data in statement I alone is sufficient to answer the question, while the data in statement II alone is not sufficient to answer the question.2. The data in statement II alone is sufficient to answer the question, while the data in statement I alone is not sufficient to answer the question.3. The data in statement I alone or in statement II alone is sufficient to answer the question.4. The data in both statements I and II are not sufficient to answer the question.5. The data in both statements I and II together are necessary to answer the question. |
|
Answer» Correct Answer - Option 2 : The data in statement II alone is sufficient to answer the question, while the data in statement I alone is not sufficient to answer the question. Given: Distance between the two cities = 500 km Calculation: For statement I: It is not given whether both start simultaneously or not. Also, no time is given which we can use as a reference for finding the meeting point. ∴ Statement I alone is not sufficient. For statement II: Timing is calculated from difference Rimpy = > 5am - 3 pm = 10 hrs Dimpy = > 7pm - 7am = 12 hrs Rimpy and Dimpy take 10 hours and 12 hours respectively to cover Ahmedabad and Bhopal. Let Distance be D. (Lcm of 10 and 12 = 60 km) ⇒ Rimpy’s speed = 60/10 = 6 km / h ⇒ Dimpy’s speed = 60/12 = 5 km / h By, 7:00 am Rimpy would have covered 5 × 2 = 10 km ∴ The time when both will meet. ⇒ Remaining Distance / Relative speed ⇒ (60 - 10) / (6 + 5) ⇒ (50) / (11) ⇒ 4.36 hrs ∴ Statement II alone is sufficient. |
|