1.

Estimate the temperature on the surface of the Sun from the following data. Average distance of the orbit=1.5xx10^8 km Average radius of the sun=7.0xx10^5 km solar constant=400Wm^(-2)

Answer»

SOLUTION :`T=(((d^2)/(R^2))(d/sigma))^(1/4)=((1.5xx10^8)/(7xx10^5))^(2/4)((1400)/(5.67xx10^(-8))^(1/4))=(2.1428xx10^2)^(1/2)(3.964xx10^2)`
`=5802.6K`


Discussion

No Comment Found