1.

Estimate the total number of air molecules in a room of capacity 25m^(3) at a temperature of 27^(@)C.

Answer»

SOLUTION :`T=27^(@)C+273=300K,k_(B)=1.38xx10^(-23)JK^(-1),V=25M^(3)`
As Boltzmann.s CONSTANT, `k_(B)=R/Nimplies Rk_(B)N`
Now , `PV=nRT=nk_(B)NT`
The number of molecules in the room,
`NN=(PV)/(k_(B)T)=(1.013xx10^(5)xx25)/(1.38xx10^(-23)xx300)`
`=(25.325xx10^(5))/(414xx10^(-23))=0.06117xx10^(28)`
`nN=6.1117xx10^(26)"molecules"`


Discussion

No Comment Found