1.

Figure shows the variation of force acting on a particle of mass 400g executing simple harmonic motion. Find the frequency of oscillation of the particle

Answer»

Solution :The slope of the graph `= (F)/(x)= (0.5)/(5)= -0.1 NCM^(-1)s= -10Nm^(-1)`
But `F= -MOMEGA^(2)x` or `(F)/(x)= -momega^(2)`
so `-momega^(2)= -10` or `momega^(2)=10` or `omega^(2)= (10)/(m)`
`:. omega^(2)= (10)/(4 XX 10^(-1))implies omega= (10)/(2)= 5:. f= (omega)/(2omega)= (5)/(2pi)s^(-1)`


Discussion

No Comment Found