1.

Figure shows two blocks, each of mass 2kg, connected by a string passing over two pulleys. One block rests on a smooth horizontal surface and the other blockhangs vertically. Assume pullyes to be frictionless and massless. What is the tension in the string?

Answer»

Solution :From the free-body diagram of vertically hanging 2 KG block,
`2g - T=2a`...... (i)
considering the 2 kg block on the horizontal SURFACE .
`T=2a`............ (ii)
combining (i) and (ii)
` 2g -T=T or 2T = 2g or T=g ` Newton =9.8 N


Discussion

No Comment Found