1.

Figureshows the position-time graph of a particle of mass 4 kg.What is the (a) force on the particle for t < 0, t > 4 s, 0 < t < 4 s? (b) impulse at t = 0 and t = 4 s ? (Consider one-dimensional motion only).

Answer»

Solution : (a) In all the three intervals, acceleration and, therefore, force are zero.
(b) `3KG ms^(-1) " at" t =0 ,( C) - 3 KG ms^(-1) " at" t = 4S`


Discussion

No Comment Found