1.

Find the centre of mass of the water molecule. Given that the m_(0) = 16m_(H)the distance between the oxygen atoms and hydrogen atom is 1.02° A and (the angle made by .the two hydrogen atoms with the oxygen atom is 105^(@)

Answer»

Solution :`X = SUM mx//sum m=0+2m_(H) XX 1.02 cos 52.5//2 m_(H) + m_(o) = 0.069 m, y = sum my//summ =0`


Discussion

No Comment Found