1.

Find the distance travelled by the particle during the time t = 0 to t = 3 second from the figure .

Answer»

SOLUTION :Given :
Formula :
Distance s = Area of` Delta OAB`
`= (1)/(2) xx OA xx BA`
`= (1)/(2) xx 3 xx 6 = 9 m`
If the speed varies with the time :
Then ,`v = (ds)/(dt) rArr ds = v dt`
`rArr int ds = int v dt`
or`s = int c dt`


Discussion

No Comment Found