1.

Find the force of attraction between parallel glass plates separated by a distance d=1/10 mm, after a water drop of mass m=80 mg is introduced between them. The wetting is assumed to be complete. Surface tension of water =73mN/m.

Answer»


Answer :`F=(2mT)/(rho d^(2))=1.17xx10^(6)` N


Discussion

No Comment Found