1.

Find the loss% if the ratio of cost price to selling price is 8 ∶ 5.1. 30%2. 35%3. 33%4. 37.5%

Answer» Correct Answer - Option 4 : 37.5%

Given:

Cost price (C.P.) ∶ Selling price (S.P.)  = 8 ∶ 5.

Formula used:

Loss = C.P. – S.P.

Loss % = (L/C.P.) × 100 

Where

L → Loss

S.P. → Selling price

C.P. → Cost price 

Calculations:

Let the CP be 8x and SP be 5x.

Then, Loss = 8x – 5x = 3x

Loss % = (3x/8x) × 100 = 37.5%

∴ The required Loss% is 37.5%.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions